Panele fotowoltaiczne są obecnie bardzo popularne i wiele rodzin przekonuje się do ich montażu. Jedną z głównych zalet jest to, że mają walory ekologiczne, czyli nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. 

Cena paneli na rynku 

Rynek paneli fotowoltaicznych jest obecnie bardzo duży, ponieważ wiele firm je oferuje. Najniższa stawka to około 20 tysięcy złotych za montaż paneli, a dokładnie wynosi ona około 4 tysięcy złotych za kilowat. Moc może być większa, wówczas cena wzrasta do nawet 6 tysięcy złotych za kilowat. Droższe panele fotowoltaiczne kosztują od 40 do 50 tysięcy złotych i można otrzymać na nie dofinansowanie od państwa. Przy wybieraniu firmy należy zwrócić uwagę na jakość paneli, rodzaje montażu, serwisowanie, rodzaje instalacji i wielkość domu. Panele można założyć na dachu, ale i w ogrodzie, jednak najważniejsza jest dostępność światła słonecznego. To, ile kosztuje fotowoltaika w Polsce zależy od różnych parametrów, a dokładne wyliczenia można otrzymać w biurze firmy. Specjaliści biorą pod uwagę region, porę roku, nasłonecznienie, moc i potrzebną ilość paneli. Warto przygotować około 50 tysięcy złotych na początek i spisywać umowę nawet na kilka lat. Ważna jest gwarancja, by podczas serwisowania czy uszkodzenia nie trzeba było do paneli dopłacać. 

Co ma wpływ na cenę 

Cena paneli co roku jest inna ze względu na różnorodne czynniki niekoniecznie zależne od rynku. Jak wiadomo, coraz więcej ludzi szuka ekologicznych rozwiązań, aby odejść od węgla, czy prądu. Stąd wybór pada na panele słoneczne, ponieważ są najbardziej popularne. W dużej mierze na cenę wpływa region i pora roku, ponieważ im więcej nasłonecznienia, tym lepiej panele funkcjonują. Oczywiście dla wymagających klientów firmy przygotowują wszystkie udogodnienia, takie jak najwyższa jakość materiału z jakiego są zrobione panele, gwarancja w razie pożaru, nowoczesna instalacja czy dopasowanie do rodzaju domu. Są to ogromne koszty, nawet 40 tysięcy złotych, jednak zwracają się one po kilku latach. Rynek paneli jest powszechny ze względu na rosnące koszty innych surowców i promocję ekologii. To powoduje, że cena paneli słonecznych cały czas jest płynna. Warto udać się do specjalistów i dokładnie ocenić, ile będzie kosztowało założenie paneli, serwisowanie ich, gwarancja na kolejne 20 lat oraz ewentualna wymiana czy dołożenie kolejnych sztuk. Jeśli interes się opłaca, warto także starać się o dodatkowe środki na ten cel, zarówno z banku jak i z organizacji europejskich. Im większa powierzchnia dachowa domu, tym panele są droższe.